TÜRKÖK 1000. Nakil
18 Şubat 2020

Ulusal Kemik İliği Bankası TÜRKÖK’te 1000. ve 1001. nakiller Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, iki bağışçıya plaket ve çiçek verdi.

TÜRKÖK Projesinde 1000. ve 1001. nakiller Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Kök hücre bağışında bulunan 52 yaşındaki Abdullah Tanrıverdi ve 27 yaşındaki Ceylan Şener işlemlerinin ardından hastaneden ayrıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TÜRKÖK projesi ile kemik iliği ve kök hücre bağışında bulunan 52 yaşındaki Abdullah Tanrıverdi  (1000. naklin bağışçısı) ile 27 yaşındaki Ceylan Şener (1001. naklin bağışçısı) ile bir araya gelerek iki bağışçıya plaket verdi. Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, Hematoloji Bölümünden Prof. Dr. Meltem Aylı ve Uzm. Dr. Gökhan Özgür, Bakanlık’taki kabulde bağışçılara eşlik etti. Bakan Fahrettin Koca, nakilleri gerçekleştiren hekimlere teşekkür belgesi takdim etti.

TÜRKÖK projesinin kemik iliği nakli bekleyen hastalarla bağışçılarımızı buluşturduğunun altını çizen Sağlık Bakanı Koca, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Biz özellikle kemik iliği ve kök hücre ile ilgili tedavide lenfoma, lösemi, kemik iliği yetmezliği, hatta metabolik hastalıklar için önemli olduğunu biliyoruz. Ve özellikle de bağışçı sayısı ne kadar fazla olursa, tedavi için bekleyenler için o kadar şansın artıyor olduğunu da biliyoruz. O nedenle bu gönüllü bağışçılarımızın sayılarının çok artmasını istiyoruz. Kemik iliği naklinde Avrupa’da 4. ülkeyiz. Bu konuda oldukça başarılıyız. Bu noktada gönüllü bağışçılarımızın sayılarının artışıyla, daha çok hastaya şifa olmak anlamında önemli bir adım atılmış olacak. Siz de yaşadınız. Kemik iliği özellikle kök hücre nedeni ile sizden alınan baştan tespiti yapılırken 3 küçük kan tüpü ile alınıyor. Ve sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmuyor. Siz kendiniz de yaşadınız. Onun için gönüllü sayılarımızın daha fazla olması için özellikle tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Bir insanın hayatını kurtarmanın, insanlığın hayatını kurtarmak olduğuna inanıyoruz. O nedenle her geçen gün gönüllü bağışçılarımızın sayısının artmasını özellikle arzu ediyoruz.“turkok_icerik_1.jpg

turkok_icerikk_2.jpg

turkok_icerik_3.jpg